Tunceli Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   TUNCELİ

   Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat bölümünde bulunan Tunceli; bir kez gidince bir daha aklınızdan kolay kolay çıkmayacak güzellikte bir şehirdir. Munzur ve Bingöl Dağlarının yükseldiği şehrin etrafı; Karasu Irmağı, Peri Suyu ve Keban Baraj Gölü ile çevrilidir. 

   Bir vadi içinde akan nehrin yanına kurulan Tunceli yüksek kaleleri, kayalara oyulmuş derviş hücreleri ve çağlayanları ile kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerlerdendir. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan şehrin tarih kokan sokakları ile yapılarını gezebilir ve Munzur Milli Parkında doğal yaşama tanık olabilirsiniz.

   TUNCELİ’YE NASIL GİDİLİR? 

   Otobüs ile pek çok ilden gelebileceğiniz şehre zaman ve pratiklik açısından havayolunu kullanarak gelmenizi tavsiye ederiz. 

   Havayolu bulunmayan şehre ulaşabilmek için Elâzığ Havaalanı’na uçabilirsiniz. Buradan direk Tunceli'ye giden servislere binerek 1 saat 36 dakika sonra şehir merkezine ulaşabilirsiniz. 

   TUNCELİ’DE NEREDE KALINIR? 

   Tunceli şehir merkezinde konaklama için pek çok seçeneğe sahipsiniz. Şehir merkezinde bulunan otellerde kalabileceğiniz gibi bütçenize göre pansiyon veya öğretmenler evinde de kalabilirsiniz.

   Tunceli - Dersim

   TUNCELİ’DE GEZİLECEK YERLER 

   · Pertek Kalesi: Murat nehrinin hemen kıyısında, sipsivri bir kayalığın üzerinde kurulmuş olan kale Keban Barajı yapıldıktan sonra etrafı sularla çevrili bir ada görünümünü almıştır. Muhteşem manzarası ile hayranlık uyandıran kalenin içinde büyük bir sarnıç ve tarihi bina kalıntıları bulunur 

   · Mazgirt Kalesi: Tunceli’nin Mazgirt ilçesinde Urartu Kralı II. Rusas tarafından M.Ö. 4. yüzyılda yaptırılmıştır. Kaya ve molozlardan yapılan kaleye bir mağaradan girilir. Kalenin içinde bulunan geç devirlere ait yel değirmenlerinin kalıntıları sizi tarihte bir yolculuğa çıkarabilir. Bu görkemli kaleye çıktığınızda tüm Mazgirt ilçesini tepeden izlemenin keyfini çıkarabilir ve muhteşem kareler yakalayabilirsiniz.

   · Munzur (Ovacık) Gözeleri: Şehir merkezine sadece 80 kilometrelik mesafede olan Ovacık gözelesi Munzur Dağları’nın eteklerinde bulunan karstik kaynaktan, 40 göz halinde tam bir görsel şölen oluşturarak çıkmaktadır. Buz gibi suyu şelaleler oluşturarak akarken içinde yetişen lezzetli alabalıkları ile bu gözeleler Munzur’un en önemli turizm değerlerindendir. 

   · Dereova Şelalesi: Halk arasında ‘Gelin Pınarı’ olarak bilinen şelale şehir merkezine 46 kilometre mesafede bulunur. 3 kaynaktan beslenerek 20 metre yükseklikten Pülümür Çayı’nın kollarından biri olan ve çok derin bir vadide akan dereye akmaktadır. Her mevsim ayrı güzel olan şelaleye yazın geldiğinizde şelale kenarında piknik yapabilirsiniz. 

   · Zenginpınar Şelalesi: Şehir merkezine 40 kilometre uzaklıkta bulunan şelale, dik yamaçlardan Pülümür Çayı’na ulaşır. Şelale zengin bitki örtüsü ve eşsiz manzarası ile görenleri kendisine hayran bırakır. Şelale etrafında yapacağınız doğa yürüyüşünün ardından sevdiklerinizle piknik yapıp dinlenebilirsiniz. 

   · Bağın (Dedebağ) Kaplıcası: Mazgirt ilçesi Dedebağ köyünde bulunan kaplıcanın suyu tek kaynaktan çıkar. Romatizmal hastalıklar,  kadın hastalıkları, karaciğer ve safra kesesi gibi pek çok rahatsızlığa şifa olması sebebiyle Tunceli’nin  turist çeken destinasyonlarındandır.

   · Munzur Vadisi Milli Parkı: Doğu Anadolu Bölgesi’nin Tunceli’ deki en güzel köşelerinden olan park akarsu kaynakları, zengin bitki örtüsü ve hayvan türleri ile kesinlikle görmeniz gereken yerlerdendir. Ayı, kurt, tilki, yaban keçisi çengel boynuzlu dağ keçisi, susamuru, ile urkeklik gibi kuşlara ev sahipliği yapan vadi; huş ağaçları ile kaplıdır. 1971 yılında milli park olarak ilan edilen Munzur’da kamp, piknik, sportif balık avcılığı, yürüyüş ve dağcılık yapabilirsiniz.

   · Eski Cami (Yelmaniye Cami):  Tunceli'nin Çemişgezek ilçesinde bulunan cami, Timur devrinde 1397–1406 yıllarında Taceddin Yalman tarafından yaptırılmıştır. Halk arasında Eski Cami adıyla anılan Yelmaniye Cami, belli dönemlerde yapılan onarımlar nedeniyle orijinal görünümünden uzaklaşmıştır.  

   · Elti Hatun Camii: Tunceli’nin en eski camisi olan Elti Hatun kesme taştan 1252 yılında yaptırılmıştır. Tunceli’nin Mazgirt ilçesinde Selçuklu Hükümdarı Alaaddin Keykûbat’ın Hanımı Elti Hatun tarafından inşa ettirilen yapının taş ustalığı hayranlık uyandırır.

   · Pülümür Çayı Vadisi, Nazimiye Dereova, Karagöl Çağlayanı, Sivdin Köprüsü, Tahar Köprüsü, Mahsume Türbesi, Göktepe Höyüğü, Ulukale Cami, Til Höyüğü, Ferruh Şad Bey Türbe, Uzun Hasan Türbesi, Çelebi Ali Cami, Baysungur Cami gibi daha pek çok tarihi ve doğal güzelliğe sahip olan Tunceli; gezilecek yerler açısından ziyaretçilerine dolu dolu bir tatil fırsatı sunmaktadır. 

   Tunceli - Munzur

   TUNCELİ’DE NE YENİR?

   Tunceli coğrafi şartları itibariyle oldukça zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Tunceli mutfağı ağırlıklı olarak tahıl ürünleri ile hayvansal besinlere dayanır.

   Zerefet (Babiko), Malhuta Çorbası, Sirekurt, Sirepati, Keşkek, Kavut, Patila, Gulik Yemeği, Mantar Yemeği, Döğme Çorbası, Döğme Pilavı, Gulik Çorbası, Guriz Yemeği ile Dut Tatlısı, Aşure, Pancar tatlısı, Kabak Tatlısı ve Heside Tunceli’nin yöresel lezzetlerindendir. 

   Munzur’un başucunda enfes bir manzaraya sahip olan Celal Doğan Restaurant’ta beyti sarma ve Munzur Baba Restaurant’ta yoğurtlu kavurma yemeden dönerseniz pişman olabilirsiniz. 

   TUNCELİ’YE NE ZAMAN GİDİLİR? 

   Yaz mevsimleri serin ve kurak, kışlarınsa soğuk, yağışlı ve çok uzun geçtiği Tunceli’de sert kara iklimi hüküm sürer. 

   Toprakları aylarca karlar altında olan şehri doya doya gezebilmeniz ve her yıl düzenlenen festivallere katılabilmeniz için en ideal zaman yaz aylarıdır. 

   TUNCELİ’DE ALIŞVERİŞ 

   Tunceli’den ayrılırken sevdiklerinize elde dokunan ‘Cicim’ halısı, doğal Pülümür Balı, Munzur dağlarında yetişen tek dişli Ovacık Sarımsağı ve meşhur dağ kokulu Şavak Peyniri alabilirsiniz. 

   TUNCELİ’DEKİ FESTİVALLER

   · Çemişgezek Dut ve Peynir Festivali -  Temmuz 

   · Pülümür Geleneksel Bal Festivali -  Ağustos 

   · Munzur Kültür ve Doğa Festivali – Temmuz

   • Kırşehir

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Binlerce yıl birçok devlete ev sahipliği yapan Kırşehir hemen hemen ülkemizin tam ortasında yer almaktadır.

   • Çorum

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Anadolu’nun en eski uygarlıklarının başkenti olan Çorum, Hattuşaş ve Alacahöyük gibi tarihi yerlerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor!

   • Mersin

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Antalya ve Adana’nın ardından Akdeniz Bölgesi’nin en kalabalık üçüncü şehri olan Mersin, binlerce yıllık geçmişiyle bölgenin en eski ve önemli yerleşkelerinden biri olmuştur.

   • İzmir

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Sakin yaşamı, sıcakkanlı insanları ve şairlere konu olan güzelliğiyle İzmir gezip görmeniz gereken yerlerin en başında geliyor.

   • Edirne

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı Edirne, tarihi yapıları, yöresel lezzetleri, sıcakkanlı insanları ve huzurlu yaşamıyla mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerin başında yer alıyor!

   • Konya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Mevlana'nın “Gel!” diye çağırdığı, manevi duyguların en yoğun şekilde yaşandığı şehirlerden biri olan Konya, bozkırın ortasında ziyaretçilerini bekliyor.