Üsküp Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   ÜSKÜP

   Makedonya’nın başkenti olan Üsküp aynı zamanda Büyük İskender’in de anavatanı olarak biliniyor. Balkanların en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Üsküp tarihi dokusu, Osmanlı döneminden kalma eserleri ve farklı kültürlerin sentez edildiği renkli atmosferiyle mutlaka görülmesi gereken bir şehir!

   Bu yazımızda ‘Makedonya’nın Kalbi’ Üsküp gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   ÜSKÜP’E NASIL GİDİLİR?

   Türk pasaportuna sahip yolcuların 90 günlük ziyaretlerde vizesiz olarak giriş yapabildiği Üsküp’e gitmek için birçok alternatif bulunuyor. Özel araçla karayolu ile ulaşımın yanı sıra 13-14 saati bulan otobüs seferlerinin düzenlendiği şehre en ekonomik ulaşım ise tabi ki havayolu ile sağlanıyor. Ülkemizden her gün karşılıklı seferlerin düzenlendiği Üsküp’e yaklaşık 1,5 saatlik bir yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz.

   ÜSKÜP’TE NEREDE KALINIR?

   Küçük bir şehir olmasında rağmen bölgede en çok turist çeken şehirlerden biri olan Üsküp’te konaklama açısından çok sayıda alternatif bulunuyor. Şehre geldiğinizde ağırlıklı olarak Makedonya Meydanı’nda yer alan motel, butik pansiyon ve otel gibi konaklama tesislerinden bütçenize ve kriterlerinize uygun herhangi birini tercih edebilirsiniz.

   Üsküp

   ÜSKÜP’TE GEZİLECEK YERLER

   • Makedonya Meydanı: Üsküp’ün en ünlü yeri olan meydan yaklaşık 20 bin metrekarelik geniş bir alan üzerinde yayılıyor. Büyük İskender Heykeli ve Ristik Sarayı başta olmak üzere birçok tarihi mekana sahip olan meydan gece gündüz hareketli atmosferi ve cafe & restoranları ve sosyal alanları ile şehrin kalbinin attığı yer!

   • Taş Köprü: Üsküp’ün sembol yapılarının başında gelen köprü 15. Yüzyılda Osmanlı döneminde inşa edilmiş. 214 metre uzunluğunda ve 12 adet kemere sahip olan köprü tarih içerisinde deprem ve savaşlara rağmen ayakta kalmış ve günümüze kadar ulaşmış. Sadece yaya trafiğine açık olan Taş Köprü, Üsküp’e geldiğinizde görmeden dönmemeniz gereken bir yer.

   • Türk Çarşısı: Uzun yıllar boyunca Osmanlı hakimiyetinde kalan Balkanlar’da hemen hemen her ülkede ülkemizle bağlantısı olan bir yer bulmak mümkün. Üsküp’teki Türk Çarşısı da atmosferiyle mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Vardar Nehri’nin kıyısında konumlanan çarşıda yürüyüşe çıkabilir, alışveriş yapabilirsiniz.

   • Eski Tren İstasyonu: Şehrin önemli merkezi noktalarından olan istasyon ilk olarak 1938 yılında inşa edilmiş. 1963’te bölgede yaşanan depremden sonra restore edilen ve günümüzdeki haline ulaşan ve aynı zamanda müze olarak da kullanılan istasyon kimi zaman sergilere de ev sahipliği yapıyor.

   Üsküp

   • Rahibe Teresa Evi: 2009 yılında 2 milyon Euro maliyetle yapılan mekan 1900’lü yılların başında Üsküp’te yaşamış olan Rahibe Teresa’nın anısına inşa edilmiş. 1979 yılında Nobel Barış Ödülü kazanan ünlü isme ve ailesine ait fotoğraflar, heykeller ve çeşitli bilgilerin bulunabileceği ev Üsküp’te görülmesi gereken yerlerden.

   • Üsküp Kalesi: Geçmişi 6. Yüzyıla kadar dayanan tarihi yapı zaman içerisinde depremler vs. nedeniyle yıkılmasına rağmen tekrar inşa edilmiş. Vardar’ın kuzeyinde konumlanan tarihi ve Evliya Çelebi’nin de güzelliğinden bahsettiği kaleden eşsiz bir Üsküp manzarası izleyebilirsiniz.

   • Davut Paşa Hamamı: Taş Köprü’nün yanı başında konumlanan tarihi hamam 15. Yüzyıldan bu yana ayakta duruyor. Şehirde günümüze ulaşabilmiş iki hamamdan biri olan ve günümüzde Ulusal Sanat Galerisi olarak hizmet veren hamam Üsküp’ün en meşhur yerlerinden.

   • Murat Paşa Cami: Osmanlı döneminde inşa edilen eserlerden biri olan cami 1400’lü yılların ortalarında inşa edilmiş. Şehirdeki en güzel yapılardan biri olan Murat Paşa Cami, Üsküp’e geldiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden.

   • Makedonya Mücadele Müzesi: Vardar Nehri’ne yakın bir noktada konumlanan müze 2011 yılında inşa edilmiş. Bölgede hüküm sürmüş Osmanlılardan başlayıp Yugoslavya’ya kadar uzanan uzun bir dönemle ilgili materyallerin görülebileceği müze Üsküp’te turistler en çok ziyaret ettiği mekanlardan.

   • Makedonya Takı: Makedonya’nın özgürlüğünü simgeleyen yapı ülkenin bağımsızlığının 20. yılında inşa edilmiş. 21 metrelik bir uzunluğa sahip olan anıtta Büyük İskender’e ait betimlemelerin yanı sıra hediyelik eşya satan bazı dükkanlar da yer alıyor.

   • Saat Kulesi: Üsküp’ün simge yapılarından olan kule Osmanlı döneminde inşa edilmiş. Depremden sonra restore edilen mekan şehirdeki en önemli buluşma noktalarından biri.

   • Makedonya Ulusal Müzesi: 1924 yılında ziyaretçilerine kapılarını açan mekan ülkenin en eski müzelerinden biri olma özelliğine sahip. Ülkenin kültürü ve yaşamına ait eserlerin görülebileceği müze aynı zamanda Makedonya İnsanları Müzesi olarak da biliniyor.

   ÜSKÜP’TE NE YENİR?

   Balkanların genelinde olduğu gibi Üsküp’te de ülkemizin damak tadına uygun yemekler ağırlıkta. Et, sebze ve hamur işinin yoğun olarak tüketildiği bölgede yemek açısından hiç yabancılık çekmeyeceksiniz! Üsküp Böreği ve Mekitsa gibi yöresel hamur işlerini tadabileceğiniz şehirde dana kıymasından yapılan köfte Cevapi, büyük porsiyonlarıyla meşhur satır köftesi Pleskavitsa, bir tür güveç Tavche Grace, Makedonya Yahnisi gibi yöresel lezzetleri deneyebilir, tatlı olarak ise ünü ülke sınırlarını aşan Trileçe ve Kaymaçina’nın tadına bakabilirsiniz.

   Üsküp

   ÜSKÜP’TE GECE HAYATI

   Balkanların eğlenceli atmosferinin hissedildiği şehirlerden biri olan Üsküp’te eğlence için birçok alternatif bulunuyor. Jazz cafeler, açık hava konserleri, barlar, DJ performansları, gece kulüpleri gibi sayısız alternatifin bulunduğu şehirde mekanlar ise ağırlıklı olarak Vardar Nehri kıyısında toplanmış. Üsküp’e geldiğinizde akşam eğlenmek için dışarı çıktığınızda Havana Club, Kino Karposh, Speakeasy ve Colosseum gibi ünlü mekanlara gidebilirsiniz.

   ÜSKÜP’E NE ZAMAN GİTMELİ?

   Subtropikal bir iklimin görüldüğü Üsküp’te yaz ayları oldukça sıcak geçerken kış aylarında ise kentre soğuk bir hava hakim oluyor. Kış aylarında 1-2 dereceye kadar düşen sıcaklıklar yaz aylarında ortalama 25-30 derece seviyelerinde seyrederken kimi zaman 40 dereceye kadar çıkabiliyor. Üsküp’ün keyfini varmak için en Mayıs-Eylül arasında kalan dönemde şehre gelebilirsiniz.

   ÜSKÜP’TEKİ FESTİVAL ve ETKİNLİKLER

   • Üsküp Caz Festivali – Ekim

   • Üsküp Tasarım Haftası – Kasım

   • Mobile Film Festivali – Kasım

   • Taksirat – Aralık

   • Animax Film Festivali – Aralık

   uygunfiyat-apps
   • Atina

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Atina, Yunanistan'ın başkenti ve yaklaşık 4 milyon kişilik nüfusuyla en büyük şehridir.

   • Minsk

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Belarus’un başkenti olan Minsk uzun yıllar boyunca Sovyet Rusya yönetiminde kalmış bir şehir.

   • Marsilya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Fransa’nın Akdeniz kıyısında konumlanan ve M.Ö. 6. Yüzyılda Foçalılar tarafından kurulun Marsilya Avrupa’nın en önemli liman şehirlerinin başında geliyor.

   • Saraybosna

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Bosna-Hersek’in başkenti olan Saraybosna, Balkanların en güzel şehirlerinden biri.

   • Viyana

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi geçmişiyle Orta Avrupa’nın en önemli kalesi olan Viyana; her daim canlı yaşantısı, kendini kültür ve sanata adamış insanları ve dünyaca ünlü müzik festivalleri ile turistlerin gözde rotalarından biridir.

   • Podgorica

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Karadağ’ın başkenti olan Podgorica, Bodva ile beraber ülkenin en çok turist çeken iki şehrinden biri.