Van Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   VAN

   Doğu Anadolu Bölgesi’nde Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü‘nün yamacına kurulmuştur. Tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan ‘Kaleler Şehri Van'da; geçmişten günümüze kadar dayanan kiliseleri, kümbetleri ve doğal güzellikleri ile her köşesinde başka bir yeri keşfedebilirsiniz! 

   Türkiye’nin en kalabalık 9. ve yüzölçümü bakımından en büyük 6. şehri olan Van; kültürel mirası, meşhur kahvaltısı, kedileri ve sıcak insanları ile keşfedilmeyi bekleyen bir hazine gibidir.

   VAN’A NASIL GİDİLİR? 

   Tren ve otobüs ile de ulaşım sağlanabilen şehre varmanın en zahmetsiz yolu havayoludur. Van Ferit Melen Havalimanı‘na Ankara’dan aktarmalı veya direkt uçuşlarla 2 saat gibi kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. 

   Havalimanında indiğinizde isterseniz taksiyle, isterseniz halk otobüsleriyle ya da minibüsler ile şehir merkezine varabiliyorsunuz. 

   VAN’DA NEREDE KALINIR? 

   Turizm potansiyeli yüksek olan Van’da konaklama için pek çok seçeneğe sahipsiniz. 

   Şehir merkezinde bulunan Cumhuriyet ve Maraş caddelerinin etrafında toplanan otellerde kalabileceğiniz gibi bütçenize göre; pansiyon, polis evi ya da öğretmenler evinde de kalabilirsiniz.

   Van

   VAN’DA GEZİLECEK YERLER

   ·  Gezimize, şehrin yamacında kurulduğu Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü ile başlayalım. Kentin simgelerinden olan Van Gölü, çevresinde benzersiz doğal güzellikler barındırır. Tabiatın keyfini sürebileceğiniz duraklardan olan göl, Nemrut volkanik dağının patlaması sonucu oluşmuştur. Ayrıca, burası dünyanın en büyük sodalı gölüdür. Üzerinde Akdamar, Çarpanak, Adır ve Kuş adalarını barındırır. Gölün kıyısına yapılan yürüyüş alanlarında keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

   · Urartu Kralı I. Sardur tarafından Van Gölü kıyısında şehre 5 km uzaklıkta inşa ettirilen Van Kalesi'nin tarihi M.Ö. 830’lu yıllara dayanmaktadır. Sarp bir kayalığın üzerine yaptırılan kale; 1800 m uzunluğunda, 120 m genişliğinde ve 80 m yüksekliğindedir. Van’a yukarıdan bakmak ve tüm şehri keyifle izlemek isterseniz mutlaka Van Kalesi’ne tırmanın. Yorucu tırmanışın ardından tüm şehre tepeden baktığınızda karşılaşacağınız manzaranın tüm yorgunluğunuza değdiğini hissedeceksiniz. 

   · Akdamar Adası ve Kilisesi, Van Gölü‘nün üzerindeki 4 adanın 70,000 metrekarelik yüzölçümü ile en büyüğüdür. Gevaş ilçesinde bulunan adaya geldiğinizde etrafını saran karlı dağları ve durgun gölü izlerken huzur bulabilirsiniz. Akdamar Adası üzerinde 1100 yıl önce Ermeniler tarafından yapılan kilise, 2015 yılında ibadete açılmasıyla özellikle yabancı turistlerin akınına uğramıştır.

   Etkileyici bir mimariye sahip olan kilise, Kral I. Gagik’in emriyle 915-921 yıllarında Mimar Manuel tarafından inşa ettirilmiştir. Adaya ulaşabilmek için şehir merkezinden Gevaş minibüslerine bindikten sonra Akdamar durağında inip tekneyle kısa bir yolculuk yapmanız gerekiyor.

   · Kapadokya ile özdeşleşen peri bacalarından Van’da bulunan yeri Vanadokya'dır. Volkanik Yiğit Dağı'ndan çıkan lavlarla oluşan etkileyici güzellikteki peri bacaları, Van seyahatinizde kesinlikle görmeniz gereken yerlerdendir. Van'ın Başkale ilçesinde bulunan peri bacalarının tanıtımı yeterince yapılmadığı için bölgenin saklı güzelliklerdendir.

   · Şehir merkezine 90 kilometre uzaklıkta bulunan Muradiye Şelalesi, Van’ın görülmeye değer doğal güzelliklerindendir. Her mevsim ayrı güzel olan Muradiye Şelalesi’ne geldiğinizde dinlendiren su sesinin eşliğinde piknik yapıp serinleyebilirsiniz.

   Eski Van Şehri, Hurkan Köprüsü, Çavuştepe Kalesi, Erçek Gölü, St. Bartholomeus Kilisesi, Şeytan Köprüsü, Kaya Çelebi Camii, Ayanis Kalesi, Hüsrev Paşa Camii, Halime Hatun Kümbeti, Zernek Kalesi ve Hoşap Kalesi de şehrin en görülesi yerleri arasındadır.

   Van

   VAN’DA NEREDE NE YENİR? 

   Van; tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra enfes lezzetleri içinde barındıran mutfağı ile de göz doldurur. Van denilince akla ilk olarak krallara layık Van kahvaltısı gelir. Bu kahvaltının olmazsa olmazı; meşhur otlu peyniri, murtuğası ve lor peynirinden yapılan cacığıdır.

   Uşgun bitkisinin soğan, salça, kavurma ve yumurta ile harmanlanmasıyla yapılan Kavurmalı Uşgun Ekşilisi, yöreye has lezzetlerdendir. Üzerine katılan kişniş ve yanında tandır ekmeğiyle servis edilir.

   Kıyma haline getirilen ciğer bulgur, soğan ve baharat ile köfte haline getirilir. Üzerine tereyağı dökülür. Yanında taze soğan ve maydanozla servis edilir. Ciğer Köftesi de denenmesi gereken lezzetlerden biridir.

   Van Gölü‘nden avlanan inci kefalinin un, su ve tuz karışımı ile harmanlanıp tandırda pişirilmesiyle yapılır. Yöreye özgü farklı bir lezzet olan Tandır Balığı ayranla servis edilir.  

   Murtuğa, kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Bakır tavada eritilen tereyağına katılan un kavrulur. Çırpılmış yumurtalar çörek içine gezdirilir, dökülür. Yumutalar çörek içerisine dökülür ve bu şekilde pişmesi sağlanır. Bal ya da reçel katılarak yenir.

   VAN’DA NEREDE ALIŞVERİŞ YAPILIR?

   Turizm potansiyeli yüksek olan kentte açılan Van AVM’den alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca gümüş işlemeciliği sanatı (Savat) bir hayli gelişmiş olan Van’a geldiğinizde; sevdiklerinize savatlı gümüş takılardan yada dünyaca ünlü kilimlerden alabilirsiniz

   VAN’A NE ZAMAN GİDİLİR? 

   Sert karasal iklimin hakim olduğu kentte turistik geziler için en ideal dönem yaz aylarıdır. Yaz aylarının bunaltıcı sıcak havasını Van Gölü serinletir. Eğer kayak yapmak için Van’a gidecekseniz sizin için de en uygun dönem yoğun kar yağışının yaşandığı kış ayları olacaktır.

   VAN’DA FESTİVALLER VE ETKİNLİKLER

   · Zilan Festivali - Temmuz

   · Van – Asya İpekyolu Turizm Ticaret ve Sanayi Fuarı – Ekim 

   · İnci Kefali Göçü Sanat ve Kültür Festivali - Mayıs/Haziran

   · Çatak Kanispi Ceviz, Bali, Alabalık ve Doğa Festivali – Haziran 

   • Erzurum

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Yiğitliğin harman olduğu Erzurum, Doğu Anadolu’nun en büyük üçüncü şehridir.

   • Çankırı

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İç Anadolu’nun en küçük şehirlerinden olan Çankırı tarihi mekanları ve eşsiz doğal güzellikleriyle keşfedilmeyi bekliyor!

   • Bitlis

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Doğu Anadolu’nun tarihi şehirlerinden Bitlis; tarihi şehirleri, kaleleri ve Türk İslam dönemi eserleriyle doğuda görülmesi gereken yerlerin başında geliyor!

   • İstanbul

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Eski Yunanca’da ‘şehre doğru’ anlamına gelen ‘eis ten polin’ kelimesinden evrilen İstanbul, önemli yapıları ve doğal güzellikleriyle mutlaka gezip görmeniz gereken yerler sıralamasında ilk sırada geliyor.

   • Niğde

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İç Anadolu Bölgesi'nin "Orta Kızılırmak" olarak adlandırılan kesiminde bulunan Niğde; Aksaray, Nevşehir, Kayseri, Adana, İçel ve Konya illeri ile komşudur.

   • Ardahan

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Gürcistan sınırındaki Ardahan; benzersiz doğal güzellikleri ve tarihe tanıklık etmiş mekanlarının yanı sıra; Karadeniz ve Doğu Anadolu lezzetlerini barındıran zengin mutfağı ile kesinlikle görülmesi gereken kentler listesinin ilk sıralarında yer alıyor.