Varşova Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   VARŞOVA

   İkinci Dünya Savaşı sırasında neredeyse tamamen yok edilmiş şehirlerden biri olan Varşova 1980’lü yıllardan itibaren başlayan restorasyon çalışmalarıyla adeta sıfırdan kurulmuş bir şehir. Tarihi dokuyla modern yaşamın mükemmel şekilde entegre edildiği Varşova, turistlerin Doğu Avrupa’da en çok ilgi gösterdiği yerlerin ilk sırasında!

   Bu yazımızda ‘Polonya’nın en büyük şehri’ başkent Varşova’da gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   VARŞOVA’YA NASIL GİDİLİR?

   Türk vatandaşlarının Polonya’ya giriş yapabilmesi için vize almaları gerekiyor. Avrupa’dan düzenlenen tren seferleriyle de ulaşım imkanının bulunduğu Varşova’ya İstanbul’dan düzenlenen direkt seferlerle 2,5-3 saatlik bir yolculuk uçuş sonrası ulaşabilirsiniz.

   VARŞOVA’DA NEREDE KALINIR?

   Polonya’da Öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı şehirlerden biri olan Varşova’da konaklama açısından sayısız alternatif bulunuyor. Şehrin Srodmiescie ve Wola bölgelerinde yoğunlaşan butik pansiyonlar, konuk evleri, apartlar ve beş yıldızlı otellere varana kadar değişen kategorilerdeki tesislerden bütçenize ve kriterlerinize uygun olanını tercih edebilirsiniz.

   Eski Şehir Merkezi

   VARŞOVA’DA GEZİLECEK YERLER

   • Sakson Bahçesi: Su Kulesi, Yaz Tiyatrosu, Güneş Saati gibi meşhur yapılara ev sahipliği yapan bahçe yaklaşık 16 hektarlık bir alan üzerine yayılıyor. Polonya’nın en eski parkı olma özelliğine sahip Sakson Bahçesi Varşova’da görmeden gelinmemesi gereken mekanlardan!

   • Wilanow Sarayı: Varşova’nın en çok turist ağırlayan tarihi yapısı 17. Yüzyılın sonlarında inşa edilmiş. Şehrin simge yapısı olarak gösterilen Wilanow’da Polonya tarihindeki ünlü simaların portrelerini görebilir, düzenlenen turlara katılarak Kral Dairesi’nin gezebilirsiniz.

   • Kraliyet Kalesi: Oval Galeri’ye ev sahipliği yapan kale günümüzde Polonya Hükümeti’nin resmi makamı olarak biliniyor. İçerisinde eski dönemlere ait eşyalardan tablolara kadar birçok tarihi koleksiyonun yer aldığı Kraliyet Kalesi şehirdeki önemli tarihi mekanlardan.

   • Kültür ve Bilim Sarayı: Ülkedeki en yüksek bina olan Plac Defilad 1’de konumlanan saray Sovyet Rusya döneminde inşa edildi. 42 kattan oluşan ve içinde kütüphane, müze, yüzme havuzu gibi sayısız sosyal alanın bulunduğu Kültür ve Bilim Sarayı’ndan Varşova’yı kuşbakışı izleyebilirsiniz!

   • Varşova Üniversitesi Kütüphanesi: Avrupa şehirleri arasında en geniş alana yayılan bahçeye sahip olan kütüphane labirent olarak tasarlanmış ilginç bir mimariye sahip. Hem öğrenciler hem de yerli halk tarafından büyük ilgi gören Varşova Üniversitesi Kütüphanesi yılın her dönemi turistler tarafından büyük ilgi gören yerlerden.

   Varşova

   • Arkadia: Ülkenin en büyük alışveriş merkezi olan Arkadia 300 bin metrekareye yakın bir alan üzerinde yükseliyor. 200’den fazla mağazanın yer aldığı AVM turistler ve Polonyalılar tarafından büyük ilgi görüyor.

   • Frederic Chopin Müzesi: Polonyalıların dünyaca ünlü piyanisti Chopin’in adını taşıyan müze sanatçının 200. Doğum günü ansına inşa edilmiş. Şehirde en çok ziyaretçi ağırlayan mekanların başında gelen müzede ünlü sanatçıya ait bilgileri ve son yıllarında kullandığı piyanosunu görebilirsiniz.

   • Varşova Ulusal Müzesi: Şehirdeki en büyük müze olma özelliğine sahip olan mekan ülkenin en büyük koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Polonyalı sanatçıların yanı sıra antik dönem, orta çağ vs. gibi farklı dönemlerden eserlerin görülebileceği Varşova Ulusal Müzesi özellikle sanatseverlerin kesinlikle görmesi gereken yerlerin ilk sıralarında yer alıyor.

   • Polin: Yahudi nüfusun yoğun olarak yaşadığı yerlerin başında gelen Polonya’da eski bir getto mahallesi olan Polin, 2013 yılında müze haline getirilerek kapılarını ziyaretçilerine açmıştır. 10-11. Yüzyıldan bu yana ülkede yaşamlarını sürdüren Yahudilerin ülkedeki tarihini gözler önüne seren sergi mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

   • Lazienki Parkı: Şehirdeki en büyük yeşil alan olan park ‘Bahçeli Saray’ adıyla da biliniyor. Farklı türlerdeki ağaçların yer aldığı yemyeşil atmosferi ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Lazienki Parkı’nın çimlerine uzanarak Varşova gezinize kısa bir mola verebilirsiniz!

   • Barbakan: 15. Yüzyılda inşa edilen ve uzun bir süre şehrin korumasında kullanılan kale günümüzde turistik gezilere açılmış durumda. Orta çağı andıran surları ve mistik atmosferiyle Barbakan, Varşova’ya geldiğinizde görmeden dönmemeniz gereken bir yer!

   • Old Town: İkinci Dünya Savaşı sırasında büyük hasar gören şehir 1970’li yıllardan itibaren restorasyon sürecine girdi ve Eski Şehir Merkezi tekrar inşa edildi. Çok sayıda cafe, restoran ve mağazanın yer aldığı Old Town Varşova’nın en çok ilgi gören yerlerinin başında geliyor.

   VARŞOVA’DA NE YENİR?

   Tarih boyunca birçok farklı kültürden etkilenmiş olan Polonya’nın mutfağı da bu etkileşimden nasibini almış. Her türlü damak tadına uygun yemeğin bulunabileceği şehirde yemek alışkanlığınızı değiştirmek istemezseniz de Türk ve Dünya mutfaklarından lezzetler sunan restoranlara sıklıkla rastlamak mümkün. Yine de Varşova’ya gelmişken kente özgü lezzetlerden Zapiekanka, Klopsk smietanie, Sernik, Pierogi, Şekerli meyveli makarna, Polonya usulü kek, Varşova Bonfile’nin tadına bakıp ve şehrin dünyaca ünlü biralarını deneyebilirsiniz.

   VARŞOVA’DA GECE HAYATI

   Öğrenci değişim programı Erasmus ile ülkeye gelen çok sayıda genç sayesinde şehirde oldukça renkli ve kozmopolit bir gece hayatı görülüyor. Polonya’nın Krakow’dan sonra en önemli eğlence merkezi olan Varşova’da da publardan barlara, gece kulüplerinden diskolara kadar değişen tarzlarda her türlü zevke hitap eden bir mekan bulmak mümkün. Şehre geldiğinizde Pijalnia Wódki i Piwa, Level 27, Club Mirage, BANK CLUB gibi ünlü mekanlara giderek sabahın ilk ışıklarına kadar süren Varşova gecelerini yerinde deneyimleyebilirsiniz!

   Varşova

   VARŞOVA’YA NE ZAMAN GİTMELİ?

   Doğu Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Varşova’da kış aylarında hava sıcaklıkları kimi zaman -20 dereceye kadar düşebiliyor. Hem hava sıcaklıklarının daha elverişli olması hem de etkinliklerin daha yoğun olması nedeniyle şehre gidilecek en ideal zamanın sonbahar ve ilkbahar başlangıcı olduğu söylenebilir.

   VARŞOVA’DAKİ FESTİVAL ve ETKİNLİKLER

   • Varşova Karnavalı – Mart

   • Drowning of Marzanna – Mart

   • Ludwig van Beethoven Easter Festival – Mart / Nisan

   • Palm Sunday and Easter Sunday – Mart / Nisan

   • Warsaw Ghetto Uprising – Nisan

   • Mozart Festival – Haziran

   • Slaska Noc Swietojanska – Haziran

   • Musical Gardens – Temmuz

   • Chopin Yaz Konserleri – Temmuz / Ağustos

   • Varşova Sonbahar Festivali – Eylül

   • Monteverdi Opera Festivali – Eylül / Ekim

   • Varşova Film Festivali- Ekim

   • Warsaw Christmas Fair – Aralık

   • Piyano Festivali – Kasım

    

   uygunfiyat-apps
   • Rio de Janeiro

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Guanabara Körfezi’nin çevresinde yer alan Rio De Janeiro, Sao Paulo’dan sonra ülkenin en büyük ikinci şehridir.

   • Londra

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Kasvetli havasına rağmen Big Ben, Tower Bridge, London Eye gibi mimari yapılarının yanı sıra birçok müze ve galeriye de ev sahipliği yapan şehir mutlaka görülmesi gereken yerler listesinin ilk sıralarında yer alıyor!

   • Bükreş

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Uzun yıllar Çavuşesku idaresinde diktatörlükle yönetilen Romanya’nın başkenti Bükreş son yıllarda atılan adımlarla eski güzel gönlerine dönmüş durumda.

   • Kişinev

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Moldova’nın başkenti Kişinev yıllar boyunca önce Osmanlı sonra da Rusya hakimiyetinde kalmış bir şehir.

   • Botsvana

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Afrika’da demokrasi olarak en gelişmiş ülkelerden birisi olan Botsvana bunun yanı sıra ülkedeki elmas madenleri ve çok sayıdaki doğal yaşam parkıyla biliniyor.

   • Sydney

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Dünyaca ünlü Opera Binası, Bondi Plajı gibi mekanları ve adanın yerlileri Aborjinlere ait eşsiz koleksiyonların görülebileceği müzeleriyle Sydney tam bir turizm cenneti!