Vilnius Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   VİLNİUS

   Litvanya’nın başkenti olan Vilnius uzun yıllar süren Sovyet işgalinin ardından son 20-30 yılda toparlanma sürecine girmiş bir şehir. Rus kültürünün etkilerinin halen hissedildiği Vilnius, Dünya Mirası Listesi’ne alınacak kadar güzel ‘Old Town’ bölgesi, Orta Çağ’dan kalma yapıları ve insana huzur veren doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine keyifli bir tatil vadediyor!

   Bu yazımızda ‘2009’da Avrupa’nın Kültür Başkenti’ seçilen Vilnius’ta gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   VİLNİUS’A NASIL GİDİLİR?

   Türk pasaportuna sahip olan yolcuların Litvanya’ya giriş yapabilmesi için ‘Schengen Vizesi’ almaları gerekiyor. Ülkemizden her gün direkt uçuşların düzenlendiği Vilnius’a yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz.

   VİLNİUS’TA NEREDE KALINIR?

   Vilnius’ta konaklama tesisleri çoğunlukla Old Town bölgesinde yoğunlaşmış durumda. Şehre geldiğinizde konuk evlerinden butik pansiyonlara, motellerden lüks otellere kadar değişen yelpazedeki tesislerden birini tercih edebileceğiniz gibi isterseniz dönemsel olarak ev de kiralayabilirsiniz.

   Vilnius

   VİLNİUS’TA GEZİLECEK YERLER

   • Gediminas Caddesi: Vilnius’un kalbinin attığı yerlerin başında gelen cadde gece gündüz hareketli atmosferiyle dikkat çekiyor. Geçmişi 1900’lü yılların başında kadar dayanan tarihi yapılarının sıra ünlü markaların mağazaları, cafe ve restoranlarıyla şehrin en önemli yerlerinden biri olan cadde Vilnius gezinizde mutlaka yolunuzun düşeceği bir yer!

   • Uzupis: Litvanya sınırları içerisinde yer alan gayri resmi bir ülke olarak bilinen Uzupis ülkenin en eski yerleşim yerlerinin başında geliyor. Bronzdan yapılan melek heykellerinin yanı sıra yıl boyunca düzenlenen kültürel aktiviteleri ve 11 kişilik ordusuyla meşhur olan bu ‘mini ülke’ Vilnius’a geldiğinizde görmeden dönmemeniz gereken bir yer!

   • Şafak Kapısı: Geçmişte şehrin etrafına inşa edilen kapılardan günümüze ulaşabilen tek kapı olan yapı 1500’lü yıllarda yapılmış. Şehri koruyacağın inancıyla kapılara yerleştirilen Meryam Ana figürleri sebebiyle Hristiyanlar için en önemli ibadet merkezlerinden biri olan mekan Vilnius’un en çok ilgi gören yerlerinden.

   • KGB Museum: Sovyet Rusya’nın ülkede hakim olduğu dönemlerde Litvanya halkının yaşadıklarını görmek için en iyi yer olan müze Litvanya’daki en önemli yerlerden biri. Sovyetlerin dağıldığı 1991 yılına kadar Rus Gizli Servisi’nin merkezi olan ve sonradan müze haline getirilen yapıda hücreler, idam odaları gibi yerleri görebilir, Litvanya’nın bağımsızlık mücadelesi ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

   Vilnius

   • Gediminas Kulesi: Geçmişi oldukça eski tarihlere dayanan kale 1930’lu yıllarda restore edilerek günümüzdeki görüntüsüne kavuşmuş. Yaklaşık 50 metrelik bir yüksekliğe sahip olan tarihi yapıya fünikler yardımıyla çıkarak Vilnius’u metrelerce yükseklikten ayaklarınızı altında izleyebilirsiniz!

   • Bernardinai Bahçesi: Şehrin en önemli botanik bahçesi olan mekan Vilnia Nehri’nin yanı başında yaklaşık 10 hektarlık bir alan üzerinde yayılıyor. 1400’lü yılların ortalarında Litvanyalı keşişler tarafından inşa edilen ve çok sayıda bitki türünün bulunduğu bahçe günümüzde ise şehirde düzenlenen sergi, konser, festival gibi sosyal etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

   • Vilnius Katedrali: Şehrin Old Town bölgesinde konumlanan yapı 1700’lü yılların sonunda inşa edilmiş. Mimari yapısı ve tarihi kabartmalarıyla meşhur olan katedral yerli ve yabancı turistlerin Vilnius’a geldiklerinde ilk ziyaret ettikleri noktalarından biri.

   • Litvanya Ulusal Müzesi: 1800’lü yıllarında ortalarında kurulan müze Litvanya’nın tarihiyle ilgili en geniş bilgileri bulabileceğiniz bir adres. Tarih öncesi dönemlerden ülkenin temellerinin atıldığı 13. Yüzyıla kadar bölgede bulunan eserlerin de sergilendiği müzede Litvanya kültürü ile ilgili birçok bilgi, belge ve fotoğrafa ulaşmak mümkün.

   • Büyük Dük Sarayı: Geçmişi 15. Yüzyıla kadar dayanan saray şehrin Aşağı Kale bölgesinde konumlanıyor. 1900’lü yıllarda restore edilerek günümüzdeki görüntüsüne ulaşan saray Vilnius’taki konser, sergi, toplantı gibi büyük kültür-sanat etkinliklerinin birinci adresi oluyor.

   VİLNİUS’TA NE YENİR?

   Litvanya mutfağında ağırlıklı olarak Rus etkisi görülüyor. Yemek alışkanlığını değiştirmek istemeyenler için dünya mutfağından lezzetler sunan birçok restoranın da bulunduğu Vilnius’a geldiğinizde pancar ve etten yapılan Bors Çorbası, ülkemizdeki mantıya benzer bir yiyecek olan Dumplings, patates ve etin karışımıyla üretilen Cepelinai gibi yemekleri deneyebilirsiniz. Tatlı olarak Varskes Surelis’in oldukça meşhur olduğu ülkede Litvanya’nın milli içkisi Gira ve yüzlerce votka çeşidi de oldukça rağbet gören yiyecek & içeceklerin ilk sıralarında geliyor.

   Vilnius

   VİLNİUS’TA GECE HAYATI

   Ufak bir şehir olmasına rağmen Vilnius’ta oldukça renkli bir gece hayatı var. Gece kulübü, disko, stripriz kulüpler, barlar, jazz cafeler gibi hemen hemen her türlü eğlence anlayışına hitap eden mekanın bulunabildiği şehirde özellikle hafta sonları eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyor. Vilnius’a geldiğinizde eğlenmek için ağırlıklı olarak Old Town bölgesinde yoğunlaşmış olan Bix Baras ve Crazy Bull gibi ünlü mekanlara gidebilirsiniz.

   VİLNİUS’A NE ZAMAN GİTMELİ?

   Kış aylarında oldukça soğuk bir havanın görüldüğü Vilnius’ta kimi zaman sıcaklıklar uzun süre boyunca sıfırın altında seyrediyor. Şehrin tadını çıkarmak ve soğuk havadan korunmak için Mayıs ile Ağustos arasında kalan herhangi bir tarihte Vilnius’a gelebilirsiniz. 

   VİLNİUS’TAKİ FESTİVAL ve ETKİNLİKLER

   • Vilnius Film Festival – Mart

   • Naujasis Baltios Sokis – Mayıs

   • Vilnius Festival – Haziran

   • Christopher Summer Festival – Temmuz

   • Banchetto Musical – Eylül

   • Vilnius City Fiesta – Eylül

   • Sirenos – Ekim

   • Gaida – Ekim

   • Vilnius Mama Jazz – Kasım

   uygunfiyat-apps
   • Bakü

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Azerbaycan’ın gözbebeği Bakü, şehri aydınlatan gece ışıklandırması, müzeleri, kendinizi evinizde hissettiren insanları ile görmeniz gereken şehirlerdendir.

   • Montreal

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Nehirleri, yemyeşil alanları ve dünyada sadece 11 kente verilen UNESCO City of Design ödüllü mimarisiyle meşhur Montreal özellikle yaz aylarında turist akınına uğruyor!

   • Stockholm

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Avrupa’nın en önemli kültür-sanat merkezlerinden birisi olan Stockholm, kuzeyin en çok turist çeken şehirlerinin başında geliyor.

   • New York

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Dünyanın en büyük metropollerinden biri olan New York aynı zamanda Amerika’nın en kalabalık şehri olma özelliğine sahip.

   • Minsk

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Belarus’un başkenti olan Minsk uzun yıllar boyunca Sovyet Rusya yönetiminde kalmış bir şehir.

   • Oslo

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Bir liman kenti olan Oslo uçsuz bucaksız yemyeşil alanları, Viking tarihine ışık tutan müzeleri ve yüksek yaşam standardıyla gelen turistlerin bir parçasını kendinde bırakıyor!