Viyana Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   VİYANA

   Tarihi geçmişiyle Orta Avrupa’nın en önemli kalesi olan Viyana, Avusturya’nın en kalabalık şehri ve başkentidir. Her daim canlı yaşantısı, kendini kültür ve sanata adamış insanları ve dünyaca ünlü müzik festivalleri ile turistlerin gözde rotalarından biridir.

   Yüzyıllar boyu Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na başkentlik yapan şehir, I. Dünya Savaşı sonrası büyük bir yıkım yaşamıştır. II. Dünya Savaşı‘nda ise Almanya egemenliği altına giren ülke, 1955 yılında bağımsızlığını ilan ederek günümüzdeki halinin temellerini atmıştır.

   Bir köşede Mozart’ın huzur veren sakin ezgilerini dinlerken, başka bir sokakta kendinizi hip hop müziğinin ritmine kapılmış halde bulabilirsiniz. Her bir köşesinden tarih fışkıran müzelerinin arasına serpiştirilen orta çağ esintilerine sahip kahvecilerde mola alabilir veya modern dünyaya ait pub ve barlarda içeceğinizi yudumlayabilirsiniz.

   Bu yazımızda ‘Müziğin Şehri’ Viyana’nın hayat dolu ve müzikal yaşantısını anlatmaya çalışacağız.

   VİYANA’YA NASIL GİDİLİR?

   En ideal ulaşım yolu, İstanbul’dan Viyana’ya düzenlenen direkt uçuşlardır. Otobüs veya tren gibi alternatifler bulunmasına karşın 20 saatten fazla yolculuk yapmak zor olabilir. Günün farklı saatlerinde düzenlenen yaklaşık 2,5 saatlik uçuşlarla rahatlıkla Viyana’ya ulaşabilirsiniz.

   Havalimanından şehir merkezine ulaşım genellikle trenle sağlanmaktadır. Otobüs ve taksi alternatifleri bulunmasına karşın en hızlı ve temiz yol, sadece havalimanı ve şehir merkezi arasında sefer yapan hızlı trendir. 

   Geniş toplu taşıma ağı sayesinde şehir içi ulaşımı Viyana’da son derece rahattır. İstediğiniz yere otobüs, tramvay veya metro ile gidebilirsiniz. Yurt dışındaki birçok büyük kentte olduğu gibi günlük veya haftalık kart alarak bütün araçları kullanabilir ve ulaşımı oldukça ucuza getirebilirsiniz.

   Taksiler pek tavsiye edilmiyor. Oldukça pahalı ve yaygın toplu taşıma ağı içerisinde pek ihtiyaç duymuyorsunuz.

   VİYANA’DA NEREDE KALINIR?

   Viyana’da her bütçeye göre konaklama imkanı bulunmaktadır. Şehir, numaralandırma sistemi ile bölgelere ayrılmıştır. 1 numaralı bölgeyi iç şehir denen merkez oluştururken, 2’den 9’a kadar birinci halka ve 10’dan 22’ye doğru ikinci halkadan oluşur.

   Merkezden uzaklaştıkça uygun fiyatlı oteller bulmak mümkündür. Şehir merkezine giden metrolar sayesinde yaklaşık 15-20 dakikalık yolculuklarla kolaylıkla ‘Inner Stadt’a ulaşabilirsiniz.

   Genellikle ziyaretçiler 3 ve 4 numaralı bölgede yer alan otelleri tercih etmektedir. Dış halkada konaklamayı düşünenlerin ise metro durağına yakın seçimler yapması tavsiye olunur.

   Viyana

   VİYANA’DA GEZİLECEK YERLER

   · Ringstrasse, ‘Innere stadt’ denen iç şehri çevreleyen tarihi mekanlarla dolu caddedir. Başta Rathaus olmak üzere birçok önemli yapı bu cadde üzerinde bulunur. Geziye başlamak için en ideal noktadır.

   · Wiener Rathaus, şehrin en görkemli ve büyük yapılarının başında gelmektedir. Neo-Gotik mimariye sahip ve 1883 yılında yapımı tamamlanan Rathaus, Almanca’da "belediye meclisi" anlamındadır. Özellikle hava kararınca büyüleyici bir görüntüye kavuşur. Binanın ön bahçesinde bulunan Pallas Athene Çeşmesi turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir.

   · Parlemento binasının yakınlarındaki Maria Theresien Meydanı‘nda Naturhistorisches (Doğa Tarihi) ve Kunsthisorisches (Sanat Tarihi) müzeleri yer almaktadır. 19. yüzyılın sonlarında hizmete açılan müzelerde binlerce eser sergilenmektedir.

   · Bu iki devasa yapının hemen arkasında Museumsquartier denen Müzeler Bölgesi bulunmaktadır. Dünyanın en önemli kültürel alanlarından biri olarak kabul edilen kale, eskiden kraliyet ailesine ait ahır olarak kullanılıyordu. Günümüzde Leopold Müzesi, Kunsthalle Wien (Modern Sanatlar Müzesi), Zoom Kindermuseum (Çocuk Müzesi) ve Architekturzentrum Wien (Mimarlık Müzesi)‘nin yanı sıra birçok cafe ve restorana da ev sahipliği yapar. Ayrıca bu bölgenin yanı başında Volkstheater denen tiyatro binası yer almaktadır.

   · Maria Theresien Meydanı‘nın diğer tarafında ise Volksgarten, Heldenplatz ve Burggarten parkları bulunmaktadır. Özellikle Burggarten parkı, Mozart heykeli ve dünyanın en iyi opera binalarından birisi olarak gösterilen Wiener Staatsoper (Devlet Opera Binası) ile ön plana çıkar.

   · Burggarten’den birkaç blok ötede Karlskirche Kilisesi ve Müzesi yer almaktadır. Barok mimariye sahip ve 18. yüzyılda yaptırılan bu yapının üç kulesi, üç semavi dini simgeler. Biraz ilerisinde ise bölgeye adını veren Schwarzenberg Sarayı ve Anıtı‘nı bulabilirsiniz. Günümüzde sarayın bir kısmı otel, diğer kısmı ise İsviçre Büyükelçiliği tarafından kullanılmaktadır.

   · Schwarzenberg Sarayı‘nın güneyinde kalan kısımda ise şehrin en önemli üç sarayından biri olan Belvedere Sarayı yer almaktadır. Osmanlı kuşatmasında gösterdiği başarılarla ünlenen Prens Eugen tarafından 18. yüzyılda yaptırılmıştır. Günümüzde müze olarak hizmet veren saray, Yukarı ve Aşağı Belvedere olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Müzede, ünlü ressamlara ait birçok eser sergilenmektedir.

   · Innere Stadt olarak bilinen iç şehirde ise Hofburg Sarayı ön plana çıkmaktadır. Hofburg, imparatorluk döneminde Habsburg hanedanlığı tarafından kışlık saray olarak kullanılmaktaydı. Günümüzde sarayın içinde müzeler, kilise, milli kütüphane ve İspanyol Binicilik Okulu yer almaktadır. Ayrıca Graben’deki Veba Sütunu, şehrin sembol yapılarından biridir.

   · Bu bölgede yer alan Saint Stephen Katedrali, 12. yüzyılda inşa edilmiştir. Viyana’nın en önemli simgesi olan katedralin devasa çanı, Osmanlı kuşatması sonrası bölgede kalan metal eşyaların eritilmesiyle yapılmıştır.

   · Tuna Nehri yakınlarındaki Prater, şehrin en büyük ikinci parkı ve eğlence merkezidir. İçerisinde dev bir lunapark yer almaktadır. Viyana’nın sembollerinden Riesenrad denen Dönme Dolap’ın yanı sıra modern fuar merkezi de burada bulunmaktadır.

   · Prater’in bir blok ötesindeki Madam Tussauds Wien, Avrupa’daki önemli balmumu müzelerinden biridir. Riesenradplatz civarındaysanız, mutlaka uğramalısınız.

   · Schönnbrunn Sarayı, Habsburg hanedanlığının yazlık olarak kullandığı saraydır. Olağanüstü güzellikteki bahçesiyle Avrupa’nın en güzel saraylarından biri olarak kabul edilir. Bahçesindeki ağaç dallarının sistemli bir şekilde budanmasıyla oluşturulan labirenti, eşsiz çiçek yelpazesi ve hayvanat bahçesiyle turistlerin en yoğun ilgi gösterdiği noktaların başında geliyor.

   Viyana

   VİYANA’DA NEREDE VE NE YENİR?

   Schnitzel, Viyana’nın en meşhur yemeğidir. Özel sosu ve patates salatası ile servis edilen tavuk, mutlaka tadılması gereken tatların başında gelmektedir. Pahalı olmasına karşın bir defaya mahsus Figl Müller isimli restoranda yenmelidir.

   Tafelspitz, Avusturya’ya has yerel bir lezzettir. Özel olarak hazırlanan sığır eti, havuç ve patates gibi sebzelerle haşlanarak hazırlanır. Ayrıca Ekmek topu Semmelknödel, çıtır soğanlı kızarmış et Zwiebelrostbraten ve meşhur Viyana sosisi Wurst da denenebilecek diğer et ürünleridir.

   Sacher Cafe, şehir turunda mutlaka uğranması gereken diğer bir nokta. Sacher Torte (Zaher tatlısı) olarak bilinen yoğun çikolata ve kayısı reçelinden yapılan pastasını denemezsiniz, pişman olabilirsiniz. 

   Farklı tatlar arayanlar için ise elmalı Apfelstrudel alternatif olabilir. İnce hamur katmanlarının arasında serpiştirilen elma parçalarının üzerine pudra şekeri dökülür. Sıcak tatlının üzerine iki top dondurma koyularak servis edilebilir.

   Melange kahvesi, Avusturya’ya has bir kahve çeşididir. Kahve kültürüyle Türkler sayesinde tanışan Avusturya halkının; espresso, süt ve köpük karışımıyla oluşturduğu içecektir. Cappucino’ya benzer ancak daha hafiftir.

   Demel Pastanesi, Viyana’nın en güzel pastanelerinin başında gelir. Zaher tatlısının yanı sıra birçok taze pasta çeşidini deneyimleyebilirsiniz. Tatlının yanında servis edilen kahveyle birlikte tarihi pastanenin atmosferini kesinlikle koklamalısınız. Ayrıca Viyana’da kahve kültürü oldukça yaygındır. Şehrin farklı noktalarında yerel dükkanlarda oturup soluk alabilirsiniz.

   VİYANA’DA GECE HAYATI

   Oldukça hareketli bir gece hayatına sahip Viyana, gece kulüpleri ve müzik festivalleriyle Avrupa’da nam salmıştır. Haftanın her günü canlı olan mekanlar, farklı konseptler ve etkinliklerle çeşitlilik sağlar. İster salaş mekanlar, ister lüks gece kulüpleri olmak üzere her türlü zevke hitap eden bir yelpazeye sahip.

   Gürtel bölgesinde metro kemerlerinin altında bulunan gece kulüpleri, sabaha kadar hizmet vermektedir. Başta Chelsea olmak üzere Rhiz ve B72 gece hayatının kalbinin attığı noktalardır. Şehir merkezinde ise Volksgarten ve Palm House ön plana çıkıyor. Özellikle Volksgarten, haftasonu etkinlikleriyle en çok ilgi gösterilen yerlerin başında geliyor.

   Avrupa’nın en iyi gece kulüpleri arasında kabul edilen Flex’i es geçmek olmaz. Kusursuz müzik sistemiyle rakiplerinden ayrılan gece kulübü, farklı müzik türlerine göre kısımlara ayrılmıştır. Kapısının önündeki sırayı beklemek istemiyorsanız, yakınlarındaki Grelle, Forelle ve Werk gibi mekanlara da yönelebilirsiniz.

   VİYANA’YA NE ZAMAN GİTMELİ?

   Tipik karasal iklimin hakim olduğu Viyana’da kışlar, oldukça sert ve yağışlı geçer. Yazlar ise bunaltıcı sıcaklardan uzakta seyreder. Kış aylarından çıkarak ilkbahara geçerken yağışlar devam eder. Sıcaklıklar ancak Mayıs ayında düzelmeye başlar. Bu yüzden en ideal zaman dilimi, Mayıs’tan Eylül’e kadar olan dönemdir.

   VİYANA VİZE İŞLEMLERİ

   Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Avusturya’ya gitmeleri için Schengen vizesi alması gerekir. Yeşil pasaport sahiplerinin 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vize şartı olmaksızın kalma hakları vardır.

   VİYANA’NIN FESTİVALLERİ

   · Blues Festivali – Mart

   · Viyana Festivali – Mayıs

   · Hayat Balosu – Haziran

   · Yıldızların Altında Sinema Festivali – Temmuz

   · Caz Festivali – Temmuz

   · ImPuls Tanz Dans Festivali – Temmuz

   · Müzik ve Film Festivali – Ağustos

   · Film Festivali – Ekim

   · Opera Balosu – Kasım

    

   uygunfiyat-apps
   • Bangkok

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Eski ve yeninin büyüleyici karışımının en güzel örneklerinden birini sunan Bangkok, ölmeden önce mutlaka gezip görmeniz gereken şehirlerin başında geliyor.

   • Trinidad ve Tobago

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Turizm sektörünün en önemli konumlarından birisi olan Karayipler’de yer alan Trinidad ve Tobago iki farklı adadan oluşan bir ülkedir.

   • Erivan

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Erivan, 1991’de Sovyet Rusya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Ermenistan’ın başkentidir.

   • Kanarya Adaları

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Yılda 5 milyona yakın turisti ağırlayan Kanarya Adaları, egzotik atmosferi ve doğal güzellikleriyle mutlaka görülmesi gereken bir yer!

   • Blumenau

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Güney Amerika’da Almanlar tarafından kurulan bir şehir olan Blumenau’da Alman kültürünün etkileri yoğun bir şekilde hissediliyor.

   • Cebelitarık

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Avrupa ile Afrika arasında bir köprü olan Cebelitarık'a gitmeden önce onlar hakkında bildiklerinizi tekrar gözden geçirmenizde fayda var!