Yozgat Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   YOZGAT 

   Yozgat sahip olduğu mirası, kendine has doğası, kültürel güzellikleri, sıcakkanlı Anadolu insanları ve lezzetli yemekleri ile keşfedilmesi gereken bir şehirdir. Etrafı dağlarla çevrili olan bu tarih yüklü şehir, Türkiye’nin tam kalbinde yer almaktadır. 

   Hititlere ev sahipliği yapmış tarih kokan toprakları ve insana huzur veren doğal güzellikleri ile Yozgat; tatil anlayışında farklılık yapmak isteyenler için ideal bir seçimdir. 

   Yaşadığınız şehrin kalabalığından kurtulup biraz dinlenmek isterseniz Çamlık Milli Parkı’na gelip sandalla gezerek doğanın keyfini sürebilir, birbirinden güzel mesire alanlarında piknik yapabilir ve ardından yöresel yemeklerinin tadını çıkarabilirsiniz. 

   YOZGAT’A NASIL GİDİLİR? 

   Türkiye’nin tam ortasında yer alan Yozgat’a ulaşım oldukça kolaydır. Pek çok ilden otobüsle gelebilirsiniz. Ancak zaman ve pratiklik açısından havayolunu kullanmanızı tavsiye ederiz. 

   Havayolu bulunmayan ile ulaşabilmek için Kayseri Erkilet Havalimanı’na uçabilirsiniz. İstanbul’dan yaklaşık 1 saat 30 dakika süren yolculuğun ardından otobüslerle 172 km uzaklıktaki şehir merkezine 2 saatte ulaşabilirsiniz. 

   YOZGAT’TA NEREDE KALINIR? 

   Yozgat şehir merkezinde her keseye uygun konaklama alternatifi bulunmaktadır. İsterseniz 4 – 5 yıldızlı otellerde kalabilir isterseniz ekonomik apart otellerde konaklayabilirsiniz. 

    Yozgat

   YOZGAT’TA GEZİLECEK YERLER 

   · Gezimize şehre girdiğiniz anda sizi karşılayacak olan Yozgat Saat Kulesi ile başlayalım. Döneminin Belediye Başkanı Tevfikizade Ahmet Bey tarafından 1897 yılında yaptırılan bu kule; kesme taştan yapılmıştır ve şehrin neresine giderseniz gidin tüm heybetiyle size eşlik eder. Kulenin çanı tam 250 kilo ağırlığındadır ve her yarım saatte bir çalar. 

   · Yozgat Müzesi (Nizamoğlu Konağı): Günümüzde müze olarak kullanılan konak, 1871 yılında inşa ettirilmiştir. Konağa geldiğinizde eski Yozgat evlerinin geleneksel dekorasyonun sergilendiği odalarını, Hicri 1326 yılına ait bir sancak, Kâbe örtüsü parçası, 19. yüzyıla ait bir piyano ile 1500 arkeolojik, 2800 de etnografik eser görebilirsiniz. 

   · Yozgat Çamlığı Milli Parkı: Etrafı çam ağaçları ile kaplı olan bu dere Yozgat’ın en güzel köşelerindendir. Kendinizi cennette gibi hissetmenize sebep olacak manzarası ile büyüleyen bu park; Türkiye’nin ilk milli parkı olma özelliğine sahiptir. Şehir hayatının hemen yanı başındaki doğa harikası alan, 500 yaşındaki ağaçlara ev sahipliği yapmaktadır.  Milli Parka geldiğinizde piknik yapabileceğiniz gibi doğanın tadını biraz daha çıkarmak isterseniz kamp yaparak şehrin stresini atabilirsiniz.

   · Basilica Therma (Tarihi Roma Hamamı): Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde 2000 yıldır şifa dağıtan tarihi Roma Hamamı halk arasında “Kral Kızı” adıyla da bilinmektedir. 2016 yılında yapılan kurtarma kazılarında sağlık tanrıçalarının heykelleri ve milattan sonra 140’lara ait Roma sikkesi bulunmuştur. Yapılan kazıların ardından insanlık tarihinin en eski termal tedavi merkezi olduğu anlaşılan hamam; Roma İmparatorluğu tarafından yaptırılmıştır.

   · Çapanoğlu Camii: Anadolu’nun tam ortasına asırlar önce Çapanoğlu Ahmet Paşa’nın oğlu Mustafa Bey ve kardeşi Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Osmanlı Devleti’nin Avrupa kültüründen etkilenerek yaptırdığı ilk eserlerdendir. Şehrin tarihî dokusunu gözler önüne seren ve içi ayrı dışı ayrı güzel olan Çapanoğlu Büyük Camii’nin görkemli kubbe oymalarını incelemeden dönmeyin!

   · Kara Bıyık Köprüsü: Yavuz Sultan Selim tarafından 1516 yılında yaptırılmıştır. Osmanlı mimarisini inceleyebileceğiniz muhteşem işçilikteki köprü, kesme taş kullanılarak yapılmıştır. Yozgat-Şefaatli karayolunun 38. kilometresinde bulunan ve tanıtımı yeterince yapılmadığı için çok fazla bilinmeyen köprü, şehrin en eski tarihi yapılarındandır. 

   · Kerkenes: Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Yozgat’ın Sorgun ilçesi Şahmuratlı köyünde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan antik kenttir. Medler tarafından M.Ö. 600 yıllarında kurulduğu tahmin edilmektedir. 2003 yılında yapılan kazılarda Frigce yazıtlar bulunmuştur. Antik kaynaklarda Pteria olarak adı geçen kentin burası olduğu düşünülmektedir.

   Köklü bir geçmişe sahip Yozgat’a geldiğinizde eğer vakit bulabilirseniz; Nohutlu Tepesi’ne çıkıp tüm şehri tepeden izleyebilir, doğa harikası Kazankaya Kanyonu’nu keşfedebilir, Büyüknefes (Tavium) Antik Kenti, Çeşka ve Yenifakılı Damlalı yeraltı şehirlerini ziyaret edip, antik kentlerde yaşayan uygarlıkların izlerini sürebilirsiniz. Ayrıca dinlenmek isterseniz Sorgun’un kaplıcalarında yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

   Yozgat

   YOZGAT’TA NE YENİR? 

   Tarihi dokusu, antik kentleri ve ruhunuzu dinlendiren doğal güzelliklerinin yanı sıra yöresel yemekleri için bile keşfedilmeye değer bir şehirdir Yozgat… Arabaşı, sütlü kabak, patlıcan turşusu, testi kebabı ve tandır kebabı Yozgat turunuzda tatmazsanız pişman olacağınız lezzetlerdendir. 

   Arabaşı: Aile fertlerini bir masanın etrafında birleştiren Yozgat’ın en meşhur yemeğidir. Baklava gibi dilimlenen hamuru, tepsinin ortasına konulan özel çorbası ile afiyetle yenilir. 

   Testi kebabı: Lezzeti kadar sunuluşu ile de dikkat çeken bir lezzet olan testi kebabı, kuşbaşı kuzu eti ile yapılır.

   Parmak çörek: Yozgatlıların 110 yıllık tutkusu olan bu ekmek; sadece Yozgat’ta yapılmaktadır. Yörenin en meşhur lezzetlerindendir. Taş fırında pişirilir ve kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Şehri faytonlarla gezerken fırından yeni çıkmış sıcak parmak çöreği ile kahvaltı etmeyi unutmayın.

   Madımak yemeği: Madımak otundan etli ya da etsiz olarak pişirilen yöresel yemektir.  

   YOZGAT’A NE ZAMAN GİDİLİR? 

   İç Anadolu bölgesinde yer alan şehirde karasal iklim hakimdir. Yazların sıcak ve kurak, kışlarınsa soğuk ve yağışlı geçtiği kente mevsim geçişlerinde gelmeniz önerilir. 

   YOZGAT’TAKİ FESTİVALLER

   · Curali Yayla Şenliği - 30 Ağustos

   · Bektaşlı Bahar Şenlikleri - 24 Haziran 

   · Gençlik Şenliği - 15/21 Mayıs 

   · Şefaatli Belediyesi Bağcılık ve Üzüm Festivali - Eylül 2. Hafta

   · Eymir Yayla Şenlikleri - 22/23 Temmuz

   · Yayla ve Bal Festivali - 22 Ağustos

   · Kültür, Turşu ve Sebze Festivali - 5 Ağustos 

   · Gurbetçilerle Buluşma Günü - 25 Temmuz/1 Ağustos

   · Fakıbey Şenliği - Temmuz

   · Kazankaya Kanyon Kültür ve Turizm Festivali - 28 Haziran

   · Bağ Şenlikleri -  Haziran

   · Sürmeli Festivali - Haziran

   · Yağmur Baba Yayla Şenliği - 9 Haziran 

   · Üzüm ve Pekmez Festivali - 17 Eylül 

   · Eğrice (Hıdrellez) - 6 Mayıs

   · Sarıkaya Milli Kültür ve Sanat Haftası - 25/31 Mayıs 

   · Oluközü Yayla Şenlikleri - 22 Haziran

   · Bozhöyük Yayla Şenlikleri - 26 Haziran 

   · Sarıgüney Şenlikleri - 21 Haziran 

   · Şefaatli Arıcılık ve Bal Şenliği - 21 Ağustos 

   · Bahadın Kültür Şenliği - 2/3 Ağustos

   · Çekerek Arıcılık ve Bal Şenliği - Ağustos

   · Halıköy Tarla Dönüşü Kültür ve Sanat Festivali - 4 Eylül 

   • Giresun

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi milattan önce 15. yüzyıla kadar dayanan Giresun, Doğu Karadeniz’in önemli şehirlerdendir.

   • Aksaray

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarih kokan yeraltı şehirleri, camileri ve kiliseleri ile Anadolu’nun tam kalbinde yer alan Aksaray ziyaretçilerine gezmek için çok sayıda alternatif sunuyor.

   • Ankara

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin en kalabalık ikinci şehri olan başkent Ankara, meşhur Kuğulu Parkı, Kızılay Meydanı gibi sembolik yerleri ve kış aylarındaki ünlü ayazıyla biliniyor.

   • Karabük

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin orman varlığı en fazla olan ili Karabük; özgün mimariye sahip Safranbolu evlerine, cam teraslı İncekaya Kanyonu’na ve 300 yıllık bir geçmişi olan Sipahioğlu Konağı’na da ev sahipliği yapar.

   • Muğla

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Asar (Hisar) Dağı eteklerinde ovaya doğru yayılmış, kendine has mimarisi ve dünyanın gözdesi olmuş ilçeleri ile tam bir turizm cennetidir.

   • Çorum

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Anadolu’nun en eski uygarlıklarının başkenti olan Çorum, Hattuşaş ve Alacahöyük gibi tarihi yerlerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor!