Zonguldak Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   ZONGULDAK

   Batı Karadeniz’in en gelişmiş ve en güzel şehirlerinden biri olan Zonguldak, eşsiz doğası ve tarihi zenginlikleri ile görülmeye değer destinasyonlardandır. Turizm potansiyeli yüksek olan Zonguldak’a geldiğinizde, daha şehirden ayrılmadan buraya tekrar gelmenin planlarını yapabilirsiniz!

   Limanıyla deniz ticaretinde önemli bir yere sahip olan Zonguldak, Türkiye'nin en zengin taşkömürü madenlerini barındırır. Yapılan kazılarda bulunan arkeolojik kanıtlara göre; MÖ 2500'lere dayanan bir geçmişi bulunan Zonguldak; Hattiler, Hititler, Frigler, Romalılar ve daha birçok uygarlığın yaşadığı yer olmuştur. Antik Çağ’da şehre Sandrake denildiği bilinmektedir. Ancak Türklerin bu bölgeye yerleşmesinin ardından şehre ‘bataklık’ anlamına gelen Zongalık ismi verilmiştir ve adı zamanla Zonguldak’a dönüşmüştür. 

   ZONGULDAK’A NASIL GİDİLİR?

   Batı Karadeniz’de yer alan şehre, Türkiye’nin her yerinden karayolu ile ulaşım mümkündür. Ancak 2007 yılında Çaycuma’da açılan Zonguldak Havalimanı sayesinde şehre çok kısa bir sürede uçakla gelebilirsiniz. 

   ZONGULDAK’TA NEREDE KALINIR?

   Limanlarıyla ve taş kömürü madenleriyle ünlü Zonguldak, ziyaretçilerine pek çok konaklama seçeneği sunmaktadır. Şehre geldiğinizde isterseniz şehir merkezinde bulunan 5 yıldızlı lüks otellerde isterseniz de bütçenize göre uygun fiyatlı apart otellerde ve pansiyonlarda konaklayabilirsiniz.

   Şehir merkezi dışında Çaycuma ve Ereğli ilçeleri de konaklamak için uygun olan yerlerdendir. 

   Zonguldak Ereğli

   ZONGULDAK’TA GEZİLECEK YERLER

   · Zonguldak girişinde bulunan Gökgöl Mağarası, 3350 metre uzunluğundadır ve 4 kattan oluşur. İçerisinde damlataşlar traverten, sarkıt ve dikit sütunlar bulunan mağaranın astım hastalığına iyi geldiği söylenmektedir. 

   · Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde bulunan Filyos Kalesi'nin Romalılar tarafından yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Denize hakim bir tepede tüm heybeti ile yükselen kale, iri taşlar kullanılarak inşa edilmiştir ve 2003 yılında Kültür Bakanlığı tarafından restore edilmiştir. Kalenin doğusunda; mermer yazıtlı levha, taş lahitler ve tuğla mezarlar bulunmuştur. 

   · Kızlar Çayı üzerinde 1991-94 yıllarında yapılan yapay göl; eşsiz doğa manzarası ile Zonguldak’ın en güzel mesire alanlarındandır. 

   · Zonguldak şehir merkezinde bulunan tarihi Halil Paşa Konağı, 19.yy’da Halil Paşa tarafından yaptırılmıştır. Önceden okul olarak kullanılan konak, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. 3 kattan oluşan konakta Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çok sayıda tarihi eser sergilenmektedir. 

   · Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinin Çayır köyünde bulunan doğa harikası Çayır Köyü Su Mağarası, 1300 metre uzunluğundadır. Geniş bir yeraltı nehrine sahip olan mağarada botlarla gezebileceğiniz gibi mağara önündeki alanlarda piknik de yapabilirsiniz. 

   · Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bulunan Cehennemağzı Mağaraları, şehir merkezine sadece 50 kilometre uzaklıktadır. Mitolojide, "Hades’in Ölüler Ülkesi" olarak ismi anılan Cehennemağzı Mağarası, Herkül’ün altın postu bulmak için geldiği yer olarak bilinir. Yan yana üç mağaradan oluşan Cehennemağzı Mağaraları, Hristiyanlığın ilk dönemlerinde kilise olarak kullanılmıştır. 

   · Tios, Tieion, Tianon, Tium gibi farklı isimlerle anılan Filyos Ören YeriÇaycuma ilçesinde bulunur ve Türkiye’nin Karadeniz kıyılarında kazılan ilk antik kenti olma özelliğini taşır. Yıllardır devam eden kazılarda; Helenistik döneme ait sur duvarları, Arkaik dönem, Roma-Bizans dönemi ve Ortaçağa ait sikkeler ile çanak-çömlek parçaları bulunmuştur.

   · Karadeniz’in en güzel plajlarına ev sahipliği yapan Zonguldak’ta denizin keyfini sürmezseniz çok pişman olabilirsiniz. Filyos, Göbü, Karakum, Kapuz, Türkali, Sazköy, Ilıksu, Kireçlik, Uzunkum ve Hisarkarası Plajları şehre geldiğinizde mutlaka gitmeniz gereken, ünlü plajlardır. 

   Zonguldak

   ZONGULDAK’TA NE YENİR?

   Zonguldak’ın lezzetlerle dolu mutfağında pek çok yöresel yemeği tadabilisiniz. Mancar sarması, malay, bayram tiridi, uğmaç çorbası, pumpum çorbası, tirit, beyaz baklava, kabuklu fasulye Zonguldak’a yolu düşenlerin mutlaka tadına bakması gereken lezzetlerindendir.  

   · Uğmaç çorbası; Un, süt ve su ile yapılan çorba diğer yörelerde de ovmaç, oğmaç gibi farklı isimlerle karşınıza çıkması muhtemel lezzetlerdendir.  Şehirde kış günlerinin vazgeçilmesi olan bu çorba, üzerine serpilen nane ile enfes bir lezzete kavuşur. 

   · Özel günlerin baş tacı olan Tirit; yufka ve etlerin bir araya gelmesiyle sofraları ziyafete çevirir. 

   · Zonguldak’ın en ünlü lezzetlerinden Malay; mısır ununun bulamaç haline getirilmesiyle tatlı veya tuzlu olarak sunulabiliyor. Şeker ve ceviz gibi malzemelerle enfes bir tatlıya dönüşen malay, isteğe göre soğan ve kaz ciğeri gibi malzemelerle tuzlu olarak da sunulabiliyor. 

   ·  Bütün bir tavuğun tenekenin içinde pişirilmesiyle elde edilen tenekede tavuk, yörede mutlaka tatmanız gereken lezzetlerdendir. 

   · Zonguldak'ın kültürel mirası Beyaz Baklava, tadıyla olduğu kadar görüntüsü ile de göz dolduruyor. Şehre yolunuz düşerse, bildiğimiz baklavaların aksine üzeri kızartılmadan fırından çıkarılan baklavayı mutlaka tatmalısınız. 

   ZONGULDAK’A NE ZAMAN GİDİLİR?

   Zonguldak’ta Karadeniz iklimi hakimdir ve Doğu Karadeniz bölgesine nazaran kışlar daha soğuk geçer. 

   Her mevsim yağışlı olan şehri doyasıya gezebilmeniz için en ideal dönem yağışların azaldığı yaz aylarıdır. 

   ZONGULDAK’TAKİ FESTİVAL VE ETKİNLİKLER

   · Şiir Festivali – Haziran 

   · Yayla ve Bal Festivali – Haziran 

   · Karadeniz Ereğli Osmanlı Çileği Kültür Festivali – Haziran 

   · Karadeniz Ereğli Osmanlı Çileği Kültür Festivali – Haziran 

   · Zonguldak’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu ve Uzun Mehmet’i Anma Günü Programı – Haziran

   · Zonguldak Karaelmas Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali – Haziran 

   · Uluslararası Gençlik Değişim Programı – Temmuz 

   · Uluslararası Sevgi ve Dostlk Kültür vee Sanat Festivali – Temmuz

   · Kabotaj Bayramı Kilimli Kültür Sanat ve Spor Festivali – Temmuz 

   · Uluslararası Devrek Baston ve Kültür Festivali – Temmuz

   · Uluslararası Alaplı Fındık Kültür Turizm ve Spor Festivali – Temmuz

   · Geleneksel Baycuma Köyü Kebap Festivali – Ağustos

   · Büyük Atatürk’ün Zonguldak’ı Teşriflerini Anma Günü Programı – Ağustos

   · Hamsi Festivali – Aralık 

   • Muş

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Urartulardan başlayan köklü kültür tarihiyle Muş, hiç şüphesiz ülkemizini doğusundaki en önemli turizm merkezlerinden biridir.

   • Nevşehir

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Nevşehir, dünyanın eşsiz güzelliklerine sahip olan ve turizm bakımından birçok ülkenin örnek gösterdiği tatil noktalarından biridir.

   • Batman

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Dicle Nehri ve onun kolları Batman ile Garzan Çayları arasındaki bölgede bulunan Batman, 4000’den fazla mağarasıyla benzersiz güzellikte bir şehirdir.

   • Konya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Mevlana'nın “Gel!” diye çağırdığı, manevi duyguların en yoğun şekilde yaşandığı şehirlerden biri olan Konya, bozkırın ortasında ziyaretçilerini bekliyor.

   • Sinop

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Sinop, Karadeniz Bölgesi’nin ortasında Anadolu'nun en kuzeyinde, Boztepe yarımadasının en dar kesiminde kurulmuştur.

   • Ağrı

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Urartular’dan kalma önemli kültür miraslarının olduğu Ağrı, aynı zamanda Türkiye’nin en yüksek noktasına da ev sahipliği yapıyor.