Polonya Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   POLONYA

   Polonya, Orta Avrupa’nın kuzey kesimine yakın bir konumda yer alan ülkedir. Başkenti Varşova olan ülke batıda Almanya, güneybatıda Çek Cumhuriyeti, güneyde Slovakya, kuzeydoğuda Rusya ve Litvanya, doğuda Belarus, güneydoğuda Ukrayna, kuzeyde ise Baltık Denizi ile komşudur.

   1917 yılındaki Ekim Devrimi ile beraber Bolşeviklerin yönetimindeki Rusya’dan ayrılıp bağımsızlığını ilan eden Polonya, 2.Dünya Savaşı sırasında büyük sıkıntılar yaşamıştır. 1939 yılında topraklarının bir kısmı Almanya bir kısmı ise SSCB tarafından işgal edilen ülke 1945 yılına kadar Almanların elinde kalmıştır. 1941 yılından itibaren Chelmno, Auschwitz ve Treblinka’daki toplama kamplarında 3 milyon Yahudi katledilirken, 1945’te halk direnişlerinin başlaması ve Kızıl Ordu’nun Varşova’ya gelmesiyle işgal sona ermiştir. Savaştan sonra tekrar bağımsızlığını kazanan ülke 1990’a kadar komünist rejimle yönetilmiş, o yıl demokratik yönetime geçilmiştir.

   Yeraltı kaynakları bakımından zengin bir ülke olan Polonya’da taşkömürü, kükürt, çinko ve kurşun rezervleri bulunmaktadır. Aynı zamanda gelişmiş bir sanayiye de sahip olan ülkede Demir-çelik, makine, ulaşım araçları, kimyasal maddeler, pamuklu dokuma, kağıt, metal ürünler ve elektrikli ev aletleri ve orman ürünleri üretilmektedir.

   Kış mevsiminin oldukça uzun sürdüğü Polonya’da kış aylarında sıcaklıklar -5 seviyelerine kadar düşmektedir. Yılın büyük bir bölümünde karlar altında kalan ülkede yaz mevsiminde sıcaklıklar yükselirken senenin en sıcak ayı Haziran’da termometreler 20 derece seviyelerine kadar çıkmaktadır.

   Başkenti: Varşova

   En Büyük Şehirleri: Varşova, Kraków, Łódź, Poznan, Gdansk

   Resmi Dili: Lehçe

   Para Birimi: Polonya Zlotisi (PLN) 

   Yüzölçümü: 312.679 km2

   Nüfusu: 38 Milyon

   Size Gönderelim

   • Andorra

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İspanya ve Fransa'ya komşu olan Andorra'nın başkenti Andorra la Vella'dır.