Portekiz Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   PORTEKİZ

   Avrupa’nın güneybatısındaki İber Yarımadası’nı İspanya ile birlikte paylaşan Portekiz Avrupa’nın en batısındaki ülkedir. Başkenti Lizbon olan ülke kuzeyden ve doğudan İspanya ile, güneyden ve batıdan da Atlas Okyanusu ile çevrilidir.

   Yaklaşık 3000 yıl boyunca Fenikeliler, Yunanlar, Romalılar, Cermenler gibi çok sayıda farklı kültürle etkileşimde bulunmuş olan Portekiz özellikle 15. ve 16. yüzyıllarda Coğrafi Keşifler ile beraber altın dönemini yaşamıştır. Atlas Okyanusu’ndaki ilk keşiflerle beraber başlayan sömürgecilik hareketleri 15. yüzyıl boyunca Portekizli kâşifler tarafından sürdürülmüş ve Portekiz Afrika kıyılarından Okyanusya’ya, Hindistan’dan Güney Amerika’ya kadar çok sayıda ticaret yolunun hakimiyetini ele geçirmiştir. Britanya ve Hollanda’nın denizaşırı ülkeleri ele geçirmek için harekete geçtiği 18. Yüzyılda duraklama dönemine giren Portekiz İmparatorluğu özellikle 1822 yılında Brezilya’nın bağımsızlığını kazanmasıyla çöküş dönemine girmiştir. İmparatorluğunun yıkıldığı 1910 yılından itibaren cumhuriyet ile yönetilen Portekiz’in dili ve kültürü günümüzde birçok kıtada halen etkisini göstermektedir.

   Altın dönemlerini yaşadığı Keşif Çağı’nda birçok medeniyetle karşılaşan ülkede oldukça kozmopolit bir kültür oluşmuştur. Portekizce günümüzde dünyadaki en yaygın dillerden birisi konumdayken, Portekiz mutfağı da pirinç, patates, et ve deniz ürünlerinden çeşitlerden oluşan oldukça zengin bir mutfaktır.

   Portekiz Avrupa’nın en önemli limanlarından biri olan Lizbon’a ev sahipliği yapmasının yanı sıra dünyaca ünlü Porto Şarabının da anavatanıdır. Akdeniz ikliminin etkilerinin görüldüğü Portekiz Avrupa’daki en sıcak ülkelerin başında gelmektedir. Kış aylarını yağmurlu geçiren ülkede yıllık ortalama sıcaklık 16-18 derece seviyelerindedir. 

   Başkenti: Lizbon

   En Büyük Şehirleri: Porto, Coimbra, Braga, Setubal, Leiria, Evora

   Resmi Dili: Portekizce

   Para Birimi: Euro (€)

   Yüzölçümü: 92.090 km2

   Nüfusu: 11 Milyon

   Size Gönderelim

   • Andorra

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İspanya ve Fransa'ya komşu olan Andorra'nın başkenti Andorra la Vella'dır.